• Zadzwoń
  +48 81 307 07 23

 • Godziny Otwarcia:
  pon. - pt. 9.00 - 16.00

Pionowa siłownia wiatrowa

Pionowa siłownia wiatrowa

Firma Lucrative Project Sp. z o.o. jest przedsiębiorstwem dostarczającym rozwiązania technologiczne pozwalające stworzyć pasywne przedsiębiorstwa. Jest firmą, która powstała z myślą o dostarczaniu kompleksowych rozwiązań pozwalających na produkcję energii elektrycznej opartej na Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) w połączeniu z dotacjami ze środków UE.

 

W ofercie swej firma posiada pionowe siłownie wiatrowe, które są zupełnie nowym rozwiązaniem w  pozyskaniu energii z wiatru. Może pracować praktycznie w każdych warunkach wiatrowych (od 3,6 km/h do ponad 200 km/h). Dzięki takim rozwiązaniom elektrownia może uzyskać sprawność na poziomie 40%.

 

Najważniejszym elementem elektrowni są turbiny wiatrowe o pracy osi pionowej umieszczone w obudowie segmentu w dwóch łożyskach dolnym i górnym. Segment posiada dysze kierunkowe wiatru oraz specjalną bardzo mocną samonośną budowę, pozwalającą stawiać segment na segment tworząc kolumnę z wielu segmentów do 10 i więcej. Trzy kolumny łączone są ze sobą w formie trójkąta równoramiennego tworząc wieże  (konstrukcje inżynieryjną dużej wytrzymałości do 30 metrów i więcej). Wirniki turbin są łączone specjalnymi sprzęgłami i przekazują energię do najniższego odbiornika tj. do podstawy kolumny gdzie to jest napędzany generator prądu, bądź sprężarka lub pompa wodna.

Połączone wirniki segmentów tworzą silnik dużych mocy napędzany energią kinetyczną wiatru. Elektrownię cechuje to, że można ją zbudować w dowolnych praktycznie warunkach i można ją przewozić zwykłym dostępnym transportem oraz budować w sposób płynny z możliwością ciągłej rozbudowy. Minimalny czas żywotności wież to 50 lat, a w warunkach zalecanej konserwacji 70 lat i więcej.

Ilość segmentów w jednej wieży można ustalać w bardzo szerokim zakresie. Jednak ze względów na minimalizację wymogów prawnych związanych z pozwoleniem na  budowę w preferuje się wieże o wysokości  30 m.

 

 

                                                                       Podstawowe dane techniczne

Moc zainstalowana

1 MW

Minimalna odległość między wieżami

5 m

Minimalna prędkość wiatru

1 m/s  (3,6 km/h)

Dopuszczalna prędkość wiatru

ponad 55 m/s    (200 km/h)

Sprawność

39,8%

Ilość energii wyprodukowanej w roku

3 486 MWh

Rozwiązanie:

1 wieża (trzy kolumny) o wysokości 60 m lub dwie wieże (po 3 kolumny o wysokości  po 29 m)

 

Siłownie wiatrowe o pionowej osi obrotu to wynalazek polskiego inżyniera - Waldemara Piskorza.

Zupełnie inne wykorzystanie praw fizyki, niż stosowane do tej pory rozwiązania. Genialne w swojej prostocie pozwala budować elektrownie o dowolnej mocy na zamówienie konkretnego inwestora. To właśnie budowa segmentowa jest tą innowacyjnością która pozwala nam budować dla klientów elektrownie dowolnej mocy.

 • modułowa konstrukcja - pozwalająca budować jednostki o mocy dostosowanej do potrzeb odbiorcy i można tą moc zmieniać
 • start przy wietrze już od poniżej 1 m/sekund - pozwala na znacznie szerszy zakres pracy i znacząco podnosi efektywność
 • pracuje niezależnie od kierunku wiatru
 • nie musi hamować przy huraganowym wietrze
 • wymiary dostosowane logistycznie do TIR - prosty i tani transport
 • efektywność (czas pracy siłowni w czasie roku) to około 40% - niespotykane do tej pory
 • szybka budowa -12 miesięcy
 • możliwość podłączania innych urządzeń odbiorczych - klimatyzacja, taśmociągi, nawadnianie, napowietrzanie i inne.

Możliwość wykorzystania:

 • elektrownie osiedlowe zasilające wiele domów lub bloków czy osiedli (idealne dla developerów)
 • oświetlenie gminne (drogi, urzędy, oczyszczalnie ścieków, przepompownie)
 • zasilanie zakładów produkcyjnych (na własne potrzeby daje największy zysk jednostkowy)
 • wykorzystanie terenów porekultywacyjnych zasilanie rezerwowe lub szczytowe w dużych zakładach (huty, kopalnie, przemysł ciężki)
 • energetyka rozproszone (wiele mniejszych źródeł energii)
 • jako inwestycja prywatna do odsprzedaży energii do zakładów energetycznych
 • zasilanie rezerwowe lub szczytowe w dużych zakładach (huty, kopalnie, przemysł ciężki) energetyka rozproszona (wiele mniejszych źródeł energii)

Siłownie wiatrowe mają wiele zalet i wiele możliwych zastosowań. Przeznaczone są dla miejsc, w których jest zapotrzebowanie na dużą moc.

Siłownia wiatrowa o pionowej osi obrotu zawsze jest w odpowiedni sposób ustawiona do wiatru. Wiatr poprzez odpowiednio ustawione dysze kierunkowe napędza wirnik, który startuje już przy wietrze poniżej 1 m/sek. Pozwala to wykorzystać nawet minimalne poruszenia wiatru. Wirnik swoją bezwładnością kręci się jeszcze długo po rozpędzeniu. Samonośna konstrukcja pozwala budować wieże o niemalże dowolnej wysokości nawet ponad 60 m. Stalowa konstrukcja jest trwała, prosta w montażu i optymalnie dobrana transportowo (nie trzeba wozić elementów nocami), wszystko mieści się na typowych samochodach ciężarowych typu TIR).

Jest to doskonała alternatywa w stosunku do dotychczasowych rozwiązań. Procedura szybka, prosta. Wielu klientów zgłasza się do nas posiadając już gotową dokumentację pod farmę słoneczną lub pod tradycyjny wiatrak. Oczywiście wiele z tych dokumentów da się wykorzystać przy siłowniach o pionowej osi i w prosty sposób przerobić te pozwolenia tak, aby można było zbudować instalację efektywniejszą i nowocześniejszą.

Zapraszamy chętnych do budowy elektrowni w systemie rozproszonym (od 0,5 MW do 2,0 MW) oraz tych którzy chcą produkować energię na własne potrzeby (rachunki za energię w granicach powyżej 100 tys. zł rocznie).

Jest to idealne rozwiązanie w ramach tak zwanej energetyki rozproszonej, gdzie pojedyncze osoby, firmy czy grupy osób budują rozrzucone po całej Polsce elektrownie wytwarzające od 500 kW do 3 MW i zużywają energię na własne potrzeby lub ją odsprzedając.

 

 

Siłownie wiatrowe o pionowej osi obrotu genialne w swojej prostocie pozwalają budować elektrownie o dowolnej mocy na zamówienie konkretnego inwestora. To właśnie budowa segmentowa jest tą innowacyjnością która pozwala budować dla klientów elektrownie o dowolnej mocy i wysokości.