• Zadzwoń
    +48 81 307 07 23

  • Godziny Otwarcia:
    pon. - pt. 9.00 - 16.00

Pompy Ciepła

Pompy Ciepła

Firma Lucrative Project Sp. z o.o. jest przedsiębiorstwem dostarczającym rozwiązania technologiczne pozwalające stworzyć pasywne przedsiębiorstwa. Z myślą o dostarczaniu kompleksowych rozwiązań pozwalających zmniejszyć zużycie energii elektrycznej firma Lucrative Project oferuje najnowsze rozwiązania technologiczne w zakresie pomp ciepła.

 

Pompa ciepła jest urządzeniem, które przepompowuje ciepło z obszaru o niskich temperaturach (tzw. dolne źródło pompy ciepła) do instalacji grzewczej, w której temperatura czynnika jest wyższa. Nazwa jest analogiczna do zwykłej pompy wodnej, która pobiera wodę z miejsca na niskiej wysokości i przetłacza ją wyżej, lub podnosi jej ciśnienie. Pompa ciepła niejako podnosi temperaturę ciepła, ułatwiając jego wykorzystanie do ogrzewania. Dzięki temu możemy czerpać ciepło z gruntu, powietrza czy wody, a następnie używać je do ogrzewania.

 

Ciepło, to po prostu forma przekazywania energii. Ale z punktu widzenia naszych potrzeb (ogrzewania, chłodzenia, przygotowywania ciepłej wody użytkowej), chcemy dostarczać ciepło w taki sposób, by móc ogrzać wodę do temperatury co najmniej 30°C (ogrzewanie) lub 45-55°C (ciepła woda użytkowa).

 

Pompa ciepła jest urządzeniem działającym na tej samej zasadzie, jak lodówka czy klimatyzator. Jej celem nie jest jednak odebranie ciepła od owoców czy jogurtów schowanych w lodówce ale dostarczenie ciepła, czyli to, co lodówka robi na wymienniku umieszczonym z tyłu obudowy.

 

 

Pompa ciepła zużywa mniej energii elektrycznej, niż dostarcza ciepła do budynku (instalacji ogrzewczej). W tym przykładzie, pompa zużywa 4 kW energii elektrycznej, 12,5 kW czerpie z gruntu, a do instalacji oddaje 16 kW.

 

W dużym skrócie, pompa ciepła pobierając 1 kWh energii elektrycznej pobiera z otoczenia 1-4 kWh ciepła i następnie w łącznej ilości 2-5 kWh przekazuje to ciepło do otoczenia. Pompa ciepła dostarcza więcej ciepła, niż zużywa prądu i dlatego jest tania w eksploatacji (mówimy, że ma współczynnik wydajności rzędu 2-5). Dlatego uważa się, że taka pompa jest odnawialnym źródłem energii — znaczącą część ciepła dostarczanego do budynku czerpie z otoczenia.

 

Z tego samego powodu, pompa ciepła jest najtańszym elektrycznym sposobem na ogrzewanie, atrakcyjnym do zastosowania wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z innych źródeł ciepła.